Jdi na obsah Jdi na menu
 


Všeobecné Info o Zbraních

19. 4. 2008

Všeobecné informace o zbraních

Manuální zbraně (manuály)
Před každým výstřelem ji musíš znova natáhnout. Hnací mechanizmus je tvořen pružinou, která pohání píst. Pružina se natahuje ručně před každým výstřelem. Má nejekonomičtější provoz, jediné omezení je dostatek munice. Se zbraněmi s tímto pricipem se naučíš nejlépe bojovat. Jsou nejlevnější, pro začátek jsou naprosto ideální.

-Plynové zbraně (plynovky)
Před výstřelem ji nemusíš natahovat. Hnací mechanizmus je tvořen pohoným plynem. Zbraně s tímto principem jsou většinou pistole. Provoz je nejméně ekonomický, neboť kromě munice je potřeba mít s sebou rezervní plyn.

-AEG zbraně (elektriky)
Automatická střelba Hnací mechanizmus je tvořen pružinou, která pohání píst. Pružina se natahuje automaticky elektromotorem před každým výstřelem. Má ekonomičtější provoz než plynovka, omezení je dostatek munice a rezervní baterie. Se zbraněmi s tímto pricipem umí střílet i cvičená opice. Jsou také nejdražší.


Zde jsou uvedené hlavní součásti zbraně. Jejich tvar a způsob provedení je u jednotlivých typů zbraní různý. Ačkoliv jsou si dosti podobné, jejich případná záměna (výměna za novou) je často problematická.

Hlaveň
Trubka o vnitřním průměru 6 mm, narozdíl od ostatních zbraní nemá drážkovanou hlaveň.

Podkluz (angl. HopUp system)
V AS zbraních nahrazuje drážkování hlavně, jedná se o gumový výběžek v hlavni, který kuličce uděluje vertikální rotaci. Princip je jednoduchý: Horní strana kuličky se o výběžek zbrzdí a je nuce se pod ním podtočit, čímž získá potřebnou rotaci. Jak sis přečetl v kapitole o balistice, zbraně vybavené podkluzem jsou přesnější a mají větší účinný dostřel. Podkluz mají pouze kvalitní zbraně.

Napínací páka (natahovač)
Přechází v závěr, s její pomocí je možné závěr pohodlně natáhnout. Bývá většinou umístěna na levé straně zbraně (většina zbraní je totiž vytvořena pro praváky). Nebo může být řešen jako pumpovací (pump action), který je velice rychlý a pohodlný v natahování. Pistole nemají napínací páku.

Závěr

Přechod mezi napínací pákou a tělem pístu. Závěr pohybuje celým pístem vzad, čímž napíná hlavní pružinu.
Vratná pružina
Vrací závěr do původní polohy a vlastním tlakem ho drží na místě. Pokud bys vytřelil s závěrem v zadní poloze, mohl by jsi zničit píst.

Píst

Zkládá se z těla pístu (vnější obal) a pístu (vnitřek, někdy označován jako "střevo"). Píst tlačí před sebou vduch, který pak žene kuličku vpřed. Přední část těla pístu je označována jako ustí pístu. Vhodným tvarem ustí pístu je možné ovlivnit tlak a rychlost tlačeného vzduchu a tedy celkovou sílu zbraně. Píst je nejvíce namáhaná součást ve zbrani.

Hlavní pružina

Pohání píst, silou pružiny se upravuje celková síla zbraně. Silná pružina ale silně zkracuje životnost pístu.

Spoušť

Pákově působí na zachycovač.

Zachycovač

Zachycuje píst v zadní (natažené poloze), je uvolňován spouští. Jelikož je v přímém kontaktu s pístem, jedná se velmi namáhanou součástku.

Zásobník

V podstatě jsou dva typy. Standartní (tlačák), který je na pricipu tlačné pružiny a tlačí kuličku ze spodu do zbraně. Jeho výhodou je funkčnost ve všech polohách zbraně, nevýhodou malá kapacita. Násypka (sypák), funguje je přesně jako násypka. Nasypete do něj hromadu kuliček, které ale chrastí a zbraň nemuže střílet ve všech polohách.